Jak zmienić domyślnie interakcję plików i programów systemu Windows 10

Jak zmienić domyślnie interakcję plików i programów systemu Windows 10

Windows 10 używa określonego programu do otwierania różnych typów plików. Odbywa się to przez powiązanie plików, a program lub aplikacja dla tego typu plików jest domyślnie ustawiona.

Jeśli chcesz zmienić powiązanie plików, ustawiając domyślny program w systemie Windows 10, pokaże to do końca.

Co to jest organizacja plików systemu Windows 10?

Każdy plik w systemie jest zapisywany w określonym formacie, takim jak plik obrazu JPG i plik słowa DOC.

Niektóre programy mogą otwierać tylko niektóre pliki. Na przykład plików obrazów, takich jak JPG, nie można otworzyć w edytorze tekstu. Zamiast tego otwórz podobny obraz do aplikacji do fotografii systemu Windows 10.

System Windows przypisuje domyślny typ programu do każdego pliku, zamiast określać, którego programu użyć do otwarcia pliku przy każdym dostępie do pliku. Tę preferencję można ustawić ręcznie, gdy użytkownik zmieni lub zainstaluje program.

Dlatego musisz skonfigurować powiązanie plików. Na szczęście możesz to łatwo zrobić.

Sprawdź, jakie są twoje pliki, a następnie poznaj inne sposoby modyfikowania konfiguracji plików systemu Windows 10.

Jakie są pliki?

Musisz znać typ pliku, który zapisałeś przed zmianą powiązania plików.

Najpierw otwórz Eksplorator plików i otwórz folder zawierający plik. Następnie  kliknij przycisk myszy po prawej stronie  , wybierz właściwość pliku  .

Otwórz nowe okno ze szczegółami tego pliku. Format pliku  jest tym, co mówi rozszerzenie pliku Otworzy każdy program, który otworzy  .

Możesz ustawić, aby pojawiał się jako rozszerzenie pliku o nazwie pliku w Eksploratorze plików. Aby to zrobić, należy otworzyć plik Explorer Zobacz  kartę , kliknij  na . Następnie zaznacz pole rozszerzenie o nazwiepliku .

Jak zmienić typy plików związanych z Windows 10

System Windows ma trzy szybkie i łatwe sposoby zmiany powiązań typów plików.

1. Otwarty

Powiązania typów plików można zmieniać bezpośrednio w Eksploratorze plików. Aby  kliknąć na prawy przycisk z myszy  na pliku, a następnie obrócić  otwór wzdłuż .

Istnieje lista programów używanych do otwarcia pliku, ale jest on jednorazowy i nie zmienia ustawień na stałe. Wybierz inną aplikację wybraną  do trwałej zmiany .

Wybierz aplikację, której chcesz użyć, aby otworzyć typ pliku wybranego pliku z listy. Jeśli nie widzisz odpowiedniego programu, przewiń w dół, aby  wybrać więcej aplikacji  .

Wybierz  wyszukiwanie innych aplikacji nadal na tym komputerze . Następnie możesz przewijać pliki programu, aby znaleźć plik wykonywalny żądanego programu.

Jeśli wybierzesz,  zawsze używaj tej aplikacji do otwierania plików .X  w dolnej części okna . Powiązanie typu pliku zmieniło się na zawsze. Następnie kliknij  OK .

2. Ustaw domyślne skojarzenie pliku w Ustawieniach

Zasadniczo najlepszym sposobem zmiany powiązania plików i skonfigurowania aplikacji jest użycie ustawień.

Aby rozpocząć, naciśnij klawisz, aby  otworzyć te  ustawienia systemu Windows I. Przejdź do  Aplikacje> Aplikacje domyślne .

Tutaj możesz skonfigurować i korzystać z podstawowych aplikacji, takich jak poczta e-mail, mapy, muzyka i inne. Kliknij aplikację, aby wybrać inną aplikację z listy.

Kliknij Przywróć , „Zalecane zalecenia Microsoft” mogą być  wszystkim do przywrócenia . Zgodnie z oczekiwaniami oznacza to rodzime programy tworzone w systemie Microsoft Windows 10, takie jak Grove Music for Music i Edge do przeglądania stron internetowych.

Przewiń w dół, a masz trzy opcje precyzyjnego kontrolowania powiązania plików.

  1. Wybierz domyślną aplikację według typu pliku
  2. Wybierz domyślną aplikację protokołu
  3. Domyślne ustawienie aplikacji

Wybierz typpliku  ty JPG, można ustawić DOC, programy szczegółowe , które mogą wymagać, aby mieć możliwość.

Protokół z wyboru dla   działania lub relacji. Na przykład , adres URL zostanie znaleziony , można określić program do używania : Kalkulator  odnośnik  . Większość z tych aplikacji jest specyficzna i rzadko się zmienia.

Wreszcie ustawienia  aplikacji  pozwalają zarządzać całym programem i powiązanymi z nim formatami plików i protokołami w jednym miejscu.

3. Usuń skojarzenie pliku w wierszu polecenia.

Nie można przywrócić powiązania plików za pomocą ustawień. Aby to zrobić, musisz użyć wiersza polecenia.

Rozpocznij naciśnij  na wpisz  CMD, a wierszu polecenia pojawi  . Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy element do kierownika z uprawnieniami do uruchomienia kliknij  aby .

Powiązanie typów  Naciśnij klawisz  Enter Display, a plik nie jest połączony z żadnym typem.

Aby szybko przejrzeć określone typy plików, wprowadź:

assoc .ext

Zmiany  wynikające z typu pliku ext  . Na przykład wpisz  skojarzenie .jpg, aby  wyświetlić program, który otwiera plik JPG .

Aby usunąć organizację z programu, wprowadź:

assoc .ext=

Zastępują  EXT . Ponieważ widzisz błąd „Nie znaleziono linku do pliku”, możesz to sprawdzić, wpisując pierwsze polecenie.

Tworzenie kopii zapasowych i przywracanie organizacji plików

System Windows 10 jest w zasadzie aplikacją dla przywrócenia  do zmian po każdej aktualizacji skojarzeń typów plików znanych  Ciebie. Najlepsze, co możesz zrobić, to wykonać kopię zapasową pliku, a po zaktualizowaniu problemu z przywracaniem połączenia systemie Windows 10  zostaną utracone.

1. Użyj podstawowego programu do edycji

Najłatwiejszym sposobem utworzenia kopii zapasowej i przywrócenia skojarzenia typu pliku jest użycie narzędzia innej firmy o nazwie  domyślny edytor programisty .

Po pobraniu i zainstalowaniu uruchom go i kliknij  Utwórz kopię zapasową lub Przywróć ustawienia rejestracji .

Kliknij  Kopia zapasowa . Przetwórz i dodaj wpisy daty i godziny w tabeli.

Czas zostanie przywrócony, a następnie wróć do tego ekranu, kliknij na zapis i wybierz kopię zapasową do przywrócenia , kliknij  . Na koniec uruchom ponownie komputer.

2. Korzystanie z rejestru

Możesz także zalogować się bezpośrednio do połączenia typu archiwum. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane i podczas przywracania niektórych połączeń mogą wystąpić błędy rozdzielczości. Dlatego używaj go jako ostateczności.

Naciśnij Windows + R, aby   otworzyć bieg . Wejście  Aby uruchomić edytor rejestru regedita rodzaj  makijażu  i naciśnij Enter  . Teraz sprawdź klucz poniżej.

HKEY_CURRENT_USER Oprogramowanie Oprogramowanie g LgjH2m5c8emE66pjdExmgep47BAdKTrCJ7 एक्सप्लोरर \ फाईलएक्सट्स

Kliknij prawym przyciskiem  myszy tekst FileE  (lub dowolny podfolder) wybierz Eksportuj , a następnie wybierz docelowy plik kopii zapasowej .reg i nazwę pliku.

Po przywróceniu tego archiwum kliknij prawym przyciskiem myszy odpowiedni plik .reg, który wcześniej zapisałeś, i wybierz  Scal . Zapisuje bieżące ustawienia w rejestrze i przywraca poprzednie kopie zapasowe.

Kontroluj połączenie pliku

Te metody zapewniają pełną kontrolę nad skojarzeniem typów plików, dzięki czemu wszystkie pliki są otwierane w najbardziej odpowiednim programie głównym. Podczas instalowania nowego programu chcesz być domyślnym programem dla zestawu typów plików, więc może ci się nie podobać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *